Gin je tradiční silný bezbarvý destilát, vyrobený destilováním zkvašené pšenice a ječmene. Jeho nedílnou součástí je směs bylin, koření, rostlin a kořenů. Říká se jim botanické látky a jsou charakteristickými prvky různých druhů tohoto nápoje. Nutně musí být přítomné plody jalovce, které charakterizují jeho vůni a chuť. Gin tvoří především základnu pro mnoho koktejlů.
O původu likéru
Franciscus Sylvius, lékař a profesor na univerzitě v Leidenu, experimentoval s lékem na onemocnění žaludku a ledvin v 17. století s použitím alkoholu z pšenice a jalovce. Díky vědeckým poznatkům a studiu vyvinul Gin – Jenever, lék na špatně fungující ledviny bohatých nizozemských obchodníků, kteří trpěli dnou a revmatismem.
Šíření v Anglii
Z Holandska se Jenever rozšířil do Anglie, kde rychle dosáhl vrcholu výroby. Spotřeba Ginu je v Anglii spojena se dvěma konkrétními událostmi. Během třicetileté války, ve které Holanďané a Britové bojovali jako spojenci proti Španělsku, pili nizozemští vojáci před bitvou pro odvahu. Brzy likér začali používat i angličtí vojáci, kteří si ho tak vážili, že si ho na konci konfliktu vzali domů.
Druhou událostí je příchod šlechtice Viléma Oranžského na anglický trůn. Jako dobrý Holanďan byl William velkým obdivovatelem tohoto nápoje, a tak v roce 1690 v boji proti šíření koňaku produkovaného francouzskými nepřáteli, zakázal dovoz cizích lihovin a směřoval přebytek obilovin k výrobě alkoholu, hlavně jalovcového destilátu.
Výroba nápojů se stala tak masivní, že byla dokonce použita jako součást mezd vyplácených dělníkům. Při úplné absenci kontroly ze strany úřadů, kvalita a čistota likéru drasticky poklesla. Nízká spotřebitelská cena byla příčinou rozvinutého alkoholismu v nejnižších společenských vrstvách.
Pití se stalo problémem
Výsledkem byly katastrofální důsledky pro veřejný pořádek a bezpečnost občanů. Britská vláda se tak rozhodla omezit tento fenomén pomocí Gin Acts. Tato vyhláška omezila výrobu nápoje a uvalila vysokou daň, čímž se náklady na destilát zdvojnásobily.
Bylo rozhodnuto soustředit výrobu do rukou svědomitých producentů. Kvalita ginu se hodně zlepšila, suroviny byly konečně kvalitní, stejně jako řada použitých rostlinných látek.
Poté se nápoj dostal po mořích do světa. Gin & Tonic, koktejl narozený v Indii, je užitečným prostředkem proti malárii.