Máme na výběr spoustu hřebenů a kartáčů. Budeme potřebovat jeden s řídkými zuby, kterým budeme rozčesávat po umytí mokré vlasy a také nanášet kondicionér, pěnové tužidlo nebo masku. Mokré vlasy se špatně rozčesávají a jsou náchylné k lámání. Proto je nikdy nerozčesáváme hustým hřebenem.
Nejprodávanějším kartáčem v současné době je kartáč Tangle Teezer. Je to profesionální kartáč určený k rozčesávání vlasů. Je jedno, jestli jsou to vlasy suché nebo mokré, krátké nebo dlouhé, husté nebo řídké, kudrnaté nebo rovné. Díky různě dlouhým štětinkám docílíme snadného rozčesání vlasů bez tahání a trhání a vlasy neelektrizují.
K fénování používají i kadeřnice hustý kulatý kartáč se štětinami, podle délky vlasů má také různý průměr. Kartáče mají uvnitř otvory, které urychlují sušení vlasů. Fénováním přes kartáč vlasy získají objem, tvar a lesk. K ještě většímu objemu si můžeme vzít na pomoc tupírovací hřeben. Má zuby velmi nahusto, čímž se vlasy jemně shrnou a jeho druhým špičatým koncem se oddělují pramínky vlasů, aby konečný účes vypadal přirozeně. Tupírování je jen pro občasné slavnostní účesy, jelikož je pro naše vlasy velmi namáhavé.
Všechny kartáče a hřebeny bychom měli udržovat čisté a bez vlasů. Mohly by se v nich držet bakterie a prach a my bychom si je mohly přenést zpět na čisté vlasy. Půjčovat bychom je také neměli, patří mezi předměty osobní hygieny. Kvalitní hřeben nebo kartáč by neměl mít ostré hroty, které by nám mohli poranit pokožku hlavy. Díky tomu by se nám mohla pokožka více mastit a mohly by se začít tvořit lupy. Plastové hřebeny zase mohou vlasy elektrizovat, ale můžeme je vyměnit za dřevěné.
Na každodenní česání máme každý svůj oblíbený hřeben. Musí se nám dobře držet a musí bez většího tahání dobře rozčesat vlasy. Ať už je oválný, plochý, s větracími otvory nebo bez nich, umělý, dřevěný nebo s přírodními štětinami. Na výběru správného hřebenu může záviset kvalita našich vlasů víc, než si myslíme.