Revize elektriky je proces, jehož průběh si lidé mohou představit velmi různorodě. Například se domnívají, že elektrikář otevře rozvodnou skříň a začne tu proměřovat jednotlivé obvody, pak odšroubuje kryty zásuvek a měřicí přístroje přesune tam, poté demontuje vypínače a kryty svítidel a v tomto duchu postupuje po jednotlivých segmentech v každé místnosti.
Na některé body této práce jste však zapomněli, a sice na elektrické spotřebiče a jejich přívodní či prodlužovací šňůry.
Revize samotného spotřebiče je činnost ryze odborná a elektrikář proměří vše, co je třeba, načež odhalí různé nedostatky a ty se pak budou řešit, ovšem rádi bychom se nyní zaměřili na to na první pohled nenápadné a nepodstatné – na elektrické kabely, tažené po zemi, po nábytku nebo vzduchem.
Přívodní šňůra je vlastně prodloužením toho, co se odehrává ve zdi, relativně v bezpečné vzdálenosti od lidských rukou. Samotná zásuvka vám neublíží, a dokud do ní nic nezapojíte, v zásadě se vás to netýká. Ale jakmile zapojíte spotřebič, samotná šňůra je volný vodič a stačí jen málo, abyste nedopatřením vodič někde skřípli, sevřeli pode dveřmi, mezi nábytkem, židlí od stolu atp. Šňůru také můžete propálit, proříznout a překroutit a rázem je tu smrtící nástroj.
Velmi nebezpečné je zejména natažení kabelů pod psacím stolem, které jsou tu sevřené nábytkem a posléze uvolněné například při úklidu, tehdy si můžete bosýma nohama pohrávat s kabely při práci na počítači a bude-li mezi kabeláží některý poškozený vodič, pot na bosém chodidle je vodivý (protože je vlhký a slaný), a zásah elektrickým proudem vás takto může okamžitě usmrtit.
Svěřte tedy elektrikáři i revizi přívodních šňůr a prodlužovacích kabelů, je to jedna z nejnebezpečnějších věcí v domácnosti, a to nejen v obývácích a v pracovnách, ale i v dětských pokojích a v ložnicích.