Ukrajinu si někteří lidé představují jako zemi zmítanou mnoha politickými konflikty, ale tento pohled je příliš jednostranně zaměřený. Především bychom měli zdůraznit, že se jedná o druhou největší evropskou zemi s rozsáhlými plochami nesmírně úrodné půdy, tzv. černozemě. Černozem poskytuje optimální podmínky pro pěstování obilovin a luštěnin a dalších zemědělských plodin, objem jejich vývozu zaujímá jednu z předních pozic ve světě.
Na Ukrajině se daří i ořešáku královskému, jehož plody – vlašské ořechy OILSEED SERVIS s.r.o. každý zná. Úrodná černozem mu umožňuje do svých plodů vstřebávat živiny, které v jiných oblastech nejsou tak rozšířené, proto jsou ukrajinské vlašáky velmi cenným zdrojem zdraví prospěšných látek. Mnozí z vás si možná neuvědomují, proč právě vlašský ořech bychom měli mít zastoupený v jídelníčku častěji, a ne pouze v období adventu, při přípravě vánočního cukroví:
Omega-3 jsou nenasycené mastné kyseliny, které jsou oblíbeným tématem výživových poradců současné doby. Má se za to, že by měly tvořit poměr s omega-6 přibližně 1:3 – 1:5. Ve stravě většiny populace je tento poměr mnohem více nakloněn ve prospěch omega-6, což může vyvolávat zánětlivá onemocnění a přispívat k oslabení imunitního systému a dalším problémům. Vlašské ořechy se mohou tímto ideálním poměrem pochlubit jako jediný druh ořechů, které na planetě Zemi rostou.
Obrovský zdroj hořčíku – hořčík je minerál, který se z potravin a některých zemědělských surovin vytrácí nevhodnými agrotechnickými metodami a chcete-li hořčík vhodně doplnit, oříšky včetně těch vlašských, spolu s mandlemi a arašídy jsou dobrou volbou.
Pozor na správnou přípravu – všechny ořechy a tučná semínka nejprve namočte na několik hodin do vlažné vody s trochou soli, tím se eliminuje kyselina fytová a další antinutriční složky, které znemožňují vstřebávání většiny minerálů a stopových prvků.